Dodano : 2017-11-02 12:36
STRONA ARCHIWALNA
archiwalna.wloszakowice.pl
czytaj więcej
Huczne zakończenie żniw w Bukówcu

Dodano: 2019-08-26 10:44

Ostatnia niedziela sierpnia jak co roku należała do producentów żywności z Bukówca Górnego, którzy tego dnia dziękowali za szczęśliwe żniwa i udane zbiory. Obchody święta plonów w drugiej pod względem wielkości miejscowości naszej gminy, słynącej z wielowiekowych tradycji ludowych, niezmiennie miały bardzo huczny charakter.

Całodzienne uroczystości rozpoczęła poranna msza święta dziękczynna za plony w miejscowym kościele parafialnym, odprawiona przez księdza proboszcz Marka Kanteckiego. Tradycyjnie wzięły w niej udział delegacje reprezentujące okolicznych rolników, ogrodników, warzywników i pszczelarzy, a także poczty sztandarowe lokalnych organizacji. Podczas nabożeństwa dokonano poświęcenia wieńca dożynkowego, chleba upieczonego z tegorocznej mąki, koszów z owocami i warzywami oraz miodu, a następnie wszystkie przyniesione dary ziemi zostały z wdzięcznością złożone na ołtarzu.

Druga część bukówieckiego święta plonów odbyła się już po południu. Zapoczątkował ją rekordowo długi i kolorowy korowód dożynkowy, który z pewnością przejdzie do historii. Po raz kolejny uczestniczyły w nim nie tylko bogato przyozdobione zaprzęgi konne i maszyny rolnicze, ale także kultowe samochody, w tym zwłaszcza popularne „maluchy” należące do członków grupy „126p Leszno”.

Głównym celem przejazdu było oczywiście boisko przy miejscowej sali wiejskiej, gdzie licznie zgromadzonych mieszkańców wsi i gości honorowych powitał sołtys Bukówca Tadeusz Malepszy. Za stołem prezydialnym zasiadali m.in.: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec, ksiądz proboszcz Marek Kantecki, prezes bukówieckiego Kółka Rolniczego Edward Fligier oraz przewodnicząca tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich Kamila Gnacińska.

Dużo działo się również na scenie. W trakcie całego popołudnia wystąpiły na niej następujące grupy artystów: Zespół Śpiewaczy „Relaks” z Boguszyna, Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz (z tradycyjnym obrzędem dożynkowym) i Zespół Śpiewaczy „Złota Jesień” z Bukówca Górnego oraz Kapela z Naszego Miasteczka z miejscowości Czerwionka-Leszczyny na Górnym Śląsku. Dla wszystkich lubiących sport przygotowano ponadto pokaz Zumby Fitness Kids oraz mecz piłki siatkowej gospodynie kontra gospodarze.

Na zakończenie pełnego atrakcji dnia odbyła się jeszcze zabawa taneczna, którą tak jak przed rokiem poprowadził zespół „Akord” z Belęcina.

D.J.